31 lipca 2014r. w Boniecki Cafe w Pabianicach odbyło się spotkanie Piotra Kasjasa z udziałem zaproszonych gości, a byli nimi Krzysztof Maria Szarszewski, Katarzyna Żakowska, Agnieszka Batelli, Maciej Strumiłło. Spotkanie prowadził Dariusz Staniszewski. Sala była pełna po brzegi a nawet bardziej, cokolwiek by to nie znaczyło. Na ten wieczór Club Boniecki Cafe przeistoczył się w galerię obrazów za sprawą Katarzyny Żakowskiej z Torunia.
Wśród publiczności znaleźli się: Jolanta Maria Miklaszewska, prezydent Pabianic Zbigniew Dychto, znakomity poeta Jan Stanisław Kiczor, pojawili się przedstawiciele łódzkiego Stolika Poetyckiego z Małgorzatą Skwarek-Gałęską, Małgorzatą Zawiszą, Magdaleną Cybulską, był Kacper Płusa…, zresztą uczestników spotkania można by wymieniać, reprezentowali nie tylko społeczność Pabianic, ale i Łodzi, Sieradza.
Miejsce wydarzenia – Pabianice – zostało wybrane nieprzypadkowo – to miasto bliskie sercu Piotra Kasjasa – Prezesa GŁOSU POLSKIEJ KULTURY w Wielkiej Brytanii – poety i propagatora literatury polskiej, patronat objął Prezydent Miasta Pabianic i czasopismo literackie „Na Stronie” a główną organizatorką spotkania była Renata Uznańska – Bartoszek.
Atmosfera była iście rodzinna, oprócz czytania wierszy, każdy pochwalił się tym, co ma najlepszego, co mu się udało, z czego jest dumny, z czego czerpie inspiracje. Oprócz opowieści poety i obieżyświata Krzysztofa Szarszewskiego o przygodach, w tym mrożących krew w żyłach – bliskich spotkań z rekinami, o jego zainteresowaniach astronomią i wulkanami, można było posłuchać historii pięknej szabli, ba nawet jej dotknąć, poznać tajemnicę rodzinnego mezaliansu pradziadka poety, zapoznać się z fragmentami najnowszego tomiku i audiobooka Szarszewskiego z recytacjami Mistrza Mowy Polskiej 2012 aktora Dariusza Bereskiego.
Zaśpiewała Agnieszka Batelli, przeczytała swoje wiersze i opowiedziała o niekonwencjonalnych metodach terapii depresji, warsztatach literackich prowadzonych przez dr Hannę Prosnak, były wstawki gitarowe w wykonaniu Bartosza Zdziebłowskiego i Tomasza Trojnara.
Piotr Kasjas z kolei opowiedział o początkach działalności Organizacji Polonijnej na Rzecz Rozwoju i Promocji Kultury Polskiej GŁOS POLSKIEJ KULTURY w Birmingham, o jej sukcesach i kłopotach, na jakie natrafia. Twórca przeczytał kilka wierszy ze swojego najnowszego tomiku, wydanego dwujęzycznie przez wydawnictwo Ibis, pochwalił się swoim czwartym anglojęzycznym tomikiem pt. „Collected Poems” (Wiersze Zebrane) wydanym przez Instytut Kultury Polskiej, co jest znaczącym wyróżnieniem, ponieważ instytut w taki właśnie sposób promuje polską poezję na świecie.
Nie zabrakło podniosłych momentów. A mianowicie Krzysztofowi Maria Szarszewskiemu została wręczona Nagroda Specjalna Organizacji Polonijnej na Rzecz Rozwoju i Promocji Kultury Polskiej – GŁOS POLSKIEJ KULTURY wraz z pamiątkową statuetką Złotego Ikara – i podziękowaniem za „krzewienie mowy ojczystej piórem i czynem – Podaruj Książkę Polskiej Szkole na Litwie” . Inicjator i czynny wykonawca przybliżył zebranym przebieg akcji i zapowiedział kolejne jej etapy (dotychczas zebrano i przekazano młodzieży na Litwie sześć i pół tony książek, głównie klasyki polskiej literatury – kolejne dwie tony wyjeżdżają 17 września).
Pismo gratulacyjne Prezydenta Miasta Pabianic otrzymał główny bohater spotkania Piotr Kasjas. To niezwykle miłe, że poezja i działalność na rzecz rozwoju i popularyzacji kultury a także twórczość poetycka znalazła uznanie u władz miasta rodzinnego poety.
Wszyscy artyści, którzy wystąpili 31 lipca w Club Boniecki Cafe, udowodnili, że nie tylko potrafią tworzyć, ale przejawiają także wiele innych cennych inicjatyw w zakresie propagowania polskiej kultury w Europie, realizują swoje pomysły i wciągają do ich realizacji wiele osób, nie zapominając o najmłodszym pokoleniu Polaków na obczyźnie.
31 lipca w Pabianicach
Dodaj komentarz