było spotkanie

22 lutego 2016 r.

Napisała o nim Małgorzata Zawisza z łódzkiego Stolika Poetyckiego. (meandryMegi)

Ten tydzień rozpoczęliśmy bardzo poetycko. Na zaproszenie Grupy CENTAURO przyjechały z Sieradza do Łodzi na swój wieczorek autorski Agnieszka Jarzębowska i Maria Duszka. Obie poetki tworzą w kole literackim ANIMA, są znanymi i poczytnymi autorkami. Obie cenią krótkie formy literackie i mają takich dużo w swoim dorobku.

Agnieszka jest mistrzynią fraszki i celnej puenty. Niezwykle ciekawe są również jej prozatorskie relacje z licznych podróży po świecie, które doskonale mogą służyć za przewodnik i instrukcję, jak przeżyć i nie dać się „oskubać” w wędrówkach po cudne wspomnienia. Może doczekamy się ich wydania w formie książkowej z pięknymi zdjęciami z podróży?

Maria zaprezentowała swoje jakże subtelne liryki, miedzy innymi słynną już „Marynarkę”, zresztą na wyraźną prośbę prowadzącego i słuchaczy. Mogliśmy posłuchać przepojonych emocjami, retrospektywnych wierszy z tomiku „Freienwill”, które w autorskim wykonaniu brzmiały niezwykle delikatnie i nostalgicznie.

Poetkom towarzyszyli również inni przedstawiciele grupy ANIMA, którzy wspierali je swoją obecnością.
Spotkanie zorganizował i poprowadził Henryk Zasławski, zasłużony animator kultury i założyciel grupy CENTAURO, z szeregów której wywodzi się wielu łódzkich, i nie tylko, poetów. Dołożył on wszelkich starań, by poetki dobrze czuły się w naszym gronie, a reszty dopełniła poezja…
Spotkanie odbyło się w Domu Kultury w Łodzi, ul. Siedlecka 1.
Małgorzata Zawisza
„meandryMegi”

x

fot. Małgorzata Zawisza

023

fot. Magdalena Cybulska

021

fot. Magdalena Cybulska

centauro

Wśród gości znalazła się dyrektor Wydziału Kultury UMŁ Dagmara Śmigielska. To miłe.