festiwal online

PROGRAM
Międzynarodowego Festiwalu Poezji
„Duchowość bez granic” – 2020

1. Dzień pierwszy
17.50 – 18.00 Włączenie uczestników

18.00 – 19.30
Oficjalne otwarcie Festiwalu w MUZEUM CENTRUM KULTURALNEGO „TRAKART”, którego gospodarzem jest Pani Didi Kuzmanova.
Otwarcie Festiwalu przez przewodniczącego SBP – poetę Boyana Angelova;
Wręczenie statuetki „Inspiracja” za poezję i duchowość;
Prezentacja almanachu „Klucz do światła”;
Czytanie literackie autorów, którzy jako pierwsi odpowiedzieli na zaproszenie na Festiwal.

2. Dzień drugi
15.50 – 16.00 Włączenie uczestników

16.00 – 18.00
GOŚCIE W CHITALISHTE „VAZRAZHDANE-1983”, gospodarzem wydarzenia jest Pani Magi Boeva
Czytanie literackie poetów z Festiwalu

3. Dzień trzeci
15.50 – 16.00 Włączenie uczestników

16.00 – 18.00
GOŚCIE W  GANDI – gospodarzem wydarzenia jest Ganyu Ganev – Gandhi.
Czytanie literackie poetów z Festiwalu i poprzednich lat, wypowiedzi przyjaciół Festiwalu.

organizator Festiwalu Rozalia Aleksandrova

Koronawirus pokrzyżował plany festiwalowe w Plovdiv, jednak organizatorzy zdecydowali, że w tym roku wydarzenie odbędzie się online. Każdy z gości otrzymał indywidualne zaproszenie na swoją pocztę e-mail i link do uczestnictwa w spotkaniach pierwszego, drugiego i trzeciego dnia. Nastąpiło otwarcie imprezy. Czytaliśmy po jednym wierszu, wręczono statuetkę festiwalową dla Stanislava Peneva, uczyniła to laureatka ubiegłorocznej nagrody Renata Cygan z Londynu.

Mimo drobnych zakłóceń na łączach zobaczyliśmy się i wysłuchaliśmy swoich wierszy. Nad stroną techniczną czuwała Lyubka Slawowa, a całość prowadziła Rozalia Aleksandrowa, w razie potrzeby korzystaliśmy z pomocy tłumaczki Teresy Moszczyńskiej-Lazarowej. Była okazja, aby zobaczyć się z poetami poznanymi podczas innych imprez poetyckich, poznać nowych. Można powiedzieć, że spotkały się trzy pokolenia, co wcale nie przeszkodziło nawiązać łączności duchowej. Osobiście ucieszyłam się ze spotkania z polskimi poetami Sylwią Malinowską, Renatą Cygan, Ryszardem Grajkiem, Adamem Markiem, Bodzią Chwierut, Sławomirem Krzyśką, Jerzym Granowskim, bułgarskimi Yordanką Getzową, Łyczezarem Seljaszki, Svetliną Trifonovą, Mileną Georgijewą, Ganu Ganevem, Spaską Popową, Nely Petrovą, bardką i poetką Tatyaną Yotovą, tureckim Metinem Cengizem. Oczywiście nie jestem w stanie wymienić wszystkich biorących udział w festiwalu, jednak ciekawie było usłyszeć język bułgarski, czy egzotycznie brzmiący uzbecki.

Konsekwencją spotkań festiwalowych są tłumaczenia wierszy na kolejne języki. W tym roku Ryszard Grajek zaprezentował bułgarską wersję swojego tomu „Jeszcze nie plon”. Sławomir Krzyśka zapowiedział pierwszy międzynarodowy festiwal poezji w Gnieźnie.

Bardzo cieszy antologia przygotowana na festiwal „Klucz do światła”, w której znalazły się i moje wiersze.