niedziela w Warszawie

Niedziela w Warszawie przebiegła pod znakiem spotkania z poetami w gronie polsko-włoskim. W kawiarni Literatka stawili się Alicja Kuberska poetka, wydawca, tłumaczka z angielskiego, Izabela Zubko poetka, tłumaczka z rosyjskiego, Agnieszka Herman poetka, grafik, autorka okładek i ilustracji do książek, współpracująca ze znanymi wydawnictwami, tłumaczka z włoskiego, poetka – Joanna Kalinowska, Maurizio Evangelista – poeta, dramaturg, a także Enrico Bagnato – prawnik, poeta, krytyk i dramaturg, autor kilkudziesięciu książek –  i ja biedny żuczek – paparazzi, później dotarł jeszcze Stanisław Stanik – poeta, krytyk literacki.

Alicja Kuberska – inicjatorka spotkania – przedstawiła towarzystwo i przy pięknej pogodzie, herbacie, piwie, kawie i obiadku (co kto woli, albo co dla niego zamówią) siedzieliśmy najpierw na zewnątrz, a później w środku gadając o tym i owym, przekazując sobie tomiki wraz z dedykacjami, wizytówki (a nuż się na coś przydadzą). Pogoda słoneczna, humory dopisały, na dodatek mogliśmy sobie poobserwować imprezy masowe w postaci marszu obrońców życia i koncert disco polo w niewielkim odstępstwie czasowym. Włosi dopytywali: – A co to? Odpowiedzi uzyskali, fotki zrobili. Nie wiem tylko, czy smakowały im polskie potrawy, po minach wnioskować można było, że barszcz czerwony z uszkami i owszem, natomiast bigos w chlebie średnio, choć kurtuazyjnie pochwalili. Z zainteresowaniem jednak spoglądali na mój talerz, na którym były gnocchci szpinakowe i pierś kurczaka w sosie serowym z szynką parmeńską. Wyglądało to ładnie, było podane z gałązką rozmarynu, smakowało wyśmienicie. Włoscy goście zostali na obchodach XVII Światowego Dnia Poezji, a panie Alicja Kuberska i Izabela Zubko ruszyły do Wilna na kolejną imprezę poetycką. Ja ruszyłam do domu, bo oprócz imprez poetyckich istnieją jeszcze zwykłe dni pracy.

(Aha, Maurizio Evangelista przeczytawszy moje teksty przetłumaczone na język angielski rzekł, że nie są to typowo babskie utwory, mają charakter uniwersalny; chyba mu się podobały, bo od razu znalazł mnie na Fb i zaprosił do grona swoich znajomych).

http://amici-italia-polonia.blog.pl/2017/04/15/xvii-giornata-mondiale-della-poesia-unesco-varsavia-3-6-aprile-2017/