Sewilla

P1240400

Plac Hiszpański (fragment pałacu)

P1240371

Plac Hiszpański (fragment pałacu)

P1240372

Plac Hiszpański (fragment pałacu)

P1240388

Plac Hiszpański (fragment pałacu)

P1240529

Pomnik Jana Pawła II i Katedra Najświętszej Marii Panny i wieża Giralda

Sevilla

Plac Hiszpański (fragment pałacu)

P1240558

Katedra Najświętszej Marii Panny

P1240466

Złota Wieża (była więzieniem, kaplicą, potem mieścił się tu skład prochu strzelniczego, a obecnie znajduje się muzeum morskie)

P1240625

organy w Katedrze Najświętszej Marii Panny

Sevilla

widok z wieży Katedry Najświętszej Marii Panny

P1240809

widok z wieży Katedry Najświętszej Marii Panny

P1240502

Sewilla, jedna z urokliwych restauracyjek

P1240503

ławeczka z ceramiki azulejos na jednym z placyków Sewilli

P1240461

P1240557

wieża Giralda

P1240540

Giralda

P1240674

grobowiec Krzysztofa Kolumba

P1240675

grobowiec Krzysztofa Kolumba

Fotografia jest sztuką ulotną, zatrzymuje chwilę. Chwilę, która była… Niech piękne chwile zamieniają się w małe wieczności. Sewilla – stolica Andaluzji, miasto słynnych oper, wspaniałych parków oraz kolebka wypraw morskich Hiszpanii na przełomie XV i XVI wieku. Zwiedzamy Park Marii Luisy, miejsce słynnej Wystawy Iberoamerykańskiej z 1929 roku – zachwycający Plac Hiszpański, katedrę Najświętszej Marii Panny. Gorąco, ale cóż to dla zwiedzaczy. Kiedy wyjeżdżamy, jest 42’C…

To, że Katedra Najświętszej Marii Panny jest jednym z najwspanialszych gotyckich kościołów na świecie, że powstała na miejscu meczetu z XII wieku, że pozostawiony minaret,  Giralda o wysokości blisko 100 m wkomponowano w bryłę kościoła, uzupełniając o dzwonnicę a we wnętrzu znajdują się kaplice – Capilla Mayor i Capilla Real, chór i grobowiec Kolumba, da się wyczytać tu i ówdzie. Ale że Kolumba jest w grobowcu jakieś 15% , bo więcej się napodróżował po śmierci niż za życia, to już nie wszędzie podają. Skąd wiadomo, że 15%? Ano zrobiono badania… a materiał genetyczny był, gdyż w Katedrze pochowany jest syn Kolumba (wcale nie dlatego, że syn Kolumba tylko dlatego, że dobroczyńca świątyni i filantrop). No a Kolumb nie bardzo chciał być pochowany w Hiszpanii, to i ma grobów parę na świecie i one ponoć także zawierają autentyczne szczątki (choć badań podobno nie czyniono)… (podaję za panem przewodnikiem po Hiszpanii)

Minaret Giralda pozostawiony w Sewilli doczekał się sporej awantury, której echa nie dotarły do Polski a związane były z tym miejscem i naszym papieżem.

Otóż w wielu miejscach na świecie daje się wejść na wieżę w celu podziwiania widoków. Tu także. (Z tym, że zwykle wchodzimy po schodach a tu schodów nie ma, w przeszłości wchodził na wieżę nawet osiołek, który wwoził muezina na szczyt – trzydzieści parę poziomów).

Papież wszedł na poziom 2,  (tam znajduje się balkon widoczny na jednym ze zdjęć) i JP II przemówił do zgromadzonych na placu. Muzułmanie, których jest w Hiszpanii całkiem sporo, podnieśli larum, co zostało odnotowane szeroko w hiszpańskich gazetach i w opowieści naszego przewodnika jako ciekawostka.

Nie mniej interesujące jest wnętrze katedry z największym na świecie ołtarzem.

Piszczałki organów mają od kilku centymetrów do długości wagonu kolejowego. (ktoś wie, ile mierzy wagon kolejowy?…)

Aha, w hiszpańskim podwójne l czyta się jak j  (a nazwę miasta Sewilla hm… czyta się Sebija)…