X jubileuszowy

X jubileuszowy Zlot Poetów z Polskim Rodowodem, którego organizatorem było Stowarzyszenie Autorów Polskich II Oddz. Warszawa i Centrum Kultury Polskiej na Litwie im.Stanisława Moniuszki, odbywał się pod hasłem: „Wilno – kolebka romantyzmu polskiego – europejskim miastem literatów”. Dla mnie to pierwszy taki zjazd, chociaż Wilno odwiedziłam po raz piąty, a z poetycką misją po raz drugi. Zawsze jednak było inaczej, zawsze ciekawie i zawsze poruszająco.

Zjechaliśmy się do Wilna do hotelu Ponas Tadas czyli Pan Tadeusz 16 października 2023r. różnymi środkami lokomocji i przygodami po drodze. Prosto z drogi trafiliśmy na spotkanie z panią Apolonią Skakowską – prezesem Centrum Kultury Polskiej na Litwie im.Stanisława Moniuszki i reprezentacją poetów mieszkających w Wilnie. Była pierwsza okazja do wymiany poetyckiego słowa.

Polskiej grupie przewodziła nieoceniona Wanda Dusia Stańczak – szefowa SAP II Oddz. Warszawa – poetka, dziennikarka, autorka tekstów lirycznych, piosenek, tekstów kabaretowych i czego tam jeszcze, sama wie. Dotarli na zlot także: Agata i Witold Stawscy, Renata i Ryszard Batko, Anna Czachorowska, Krystyna Gudel, Daniela Polasik, Teresa Bachleda-Kominek, Danuta (vel Natalia) Malicka, Olga Skomorowska, Łukasz Knyziak, Zbigniew Roth i pisząca te słowa Agnieszka Jarzębowska. Swoich ludzi na zlocie miały Warszawa, Jaworzno, Gdynia, Poznań, Sieradz, Zakopane, Suchowola, Piotrków Trybunalski, Legionowo, Sieradz.

Zadaniem kolejnych zjazdów, oprócz wizyt tu i ówdzie, była promocja kolejnych SAP-owskich antologii. Tym razem współautorzy (a było ich 87 z różnych zakątków świata) zmierzyli się z tytułowym tematem „Na krawędzi”. Każdy z obecnych na zlocie poetów sygnalnie zaprezentował utwór z tej antologii. Okazją do prezentacji była zarówno uroczysta gala w Domu Kultury Polskiej, jak i wizyty w polskich szkołach w Podbrzeziu, Mickunach, Aviżenie (lit. Avižieniai). Do gali przygotowywaliśmy się w gościnnym pokoju hotelowym pod okiem Dusi Stańczak. W szkołach trafiliśmy do klas i tu już według improwizowanej kolejności prezentowaliśmy swoje „co kto umie”, tudzież własną twórczość poetycką. Ogarnęliśmy wszystkie poziomy nauczania, lekcje przysporzyły wielu sympatycznych chwil, a także wielu wzruszeń, uśmiechu, wzajemnej życzliwości. Uczniowie mieli okazję zobaczyć i usłyszeć „żywego poetę/poetkę”, tym samym okazało się, że poeci istnieją nie tylko w podręcznikach. 😉

Dzieci i młodzież ze szkoły polskiej w Mickunach podbiły serca przybyłych na zlot perfekcyjną recytacją utworów Juliana Tuwima. „Lokomotywa”, „Ptasie radio”, „Słoń Trąbalski” bez jednej pomyłki i z cudowną interpretacją mogłyby służyć jako wzorzec, chwaleni za przygotowanie młodzieży do występu nauczyciele twierdzili, że mają wielu utalentowanych uczniów, w co nie wątpimy. Dodatkowo zaprezentowane umiejętności wokalne i repertuar wycisnęły niejedną łzę (m.in. „Powrócisz tu” z repertuaru Ireny Santor ze słowami Janusza Kondratowicza i muzyką Piotra Figla). Lekcja patriotyzmu nie ominęła i nas.

Witold Stawski zaznaczył swoją obecność na zlocie nie tylko podczas pobytu w szkołach i na gali, mieliśmy okazję uczestniczyć w jego autorskim „Zatrzymaniu”. I rzeczywiście jego piosenki i opowieści zatrzymały nas na chwilę w nieustannym biegu dokądś, gdzieś.

Podczas uroczystej gali był czas na wręczenie statuetek, kwiatów, powiedzenia paru ciepłych słów. Wystąpił kabaret „PÓŁ-SERIO” Dusi Stańczak z Warszawy i chór z Wileńszczyzny.

W turnieju jednego wiersza, który odbywał się pod hasłem „Miłość” wyłoniono laureatów: I miejsce – Witold Stawski, II miejsce – Olga Skomorowska, III miejsce ex aequo – Renata Batko i Daniela Polasik, wyróżnienia – Krystyna Gudel, Teresa Bachleda-Kominek. Wszyscy przybyli na zlot otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa.

Drobne utrwalenie atmosfery zlotowej można prześledzić na załączonych fotografiach.

(pstryki z aparatu AJ)

(pstryki komórkowe AJ)

(okiem Agaty i Witolda Stawskich – wybór migawek, publikacja za zgodą autorów)